Jak być lepszym człowiekiem?

Lepszy człowiek nie żyje tylko dla siebie, żyje także dla innych i inni mają z tego korzyści.

Photo by Filip Warulik/iStock / Getty Images

Photo by Filip Warulik/iStock / Getty Images

Myślenie egotyczne prowadzi do złego działania i jest prostą drogą do porażki. Ludzie, którzy osiągnęli w życiu sukces, musieli myśleć w kategoriach grupy, czyli np. JA = inni ludzie / miejsca pracy.

Przytaczam tę tezę, ponieważ z identycznym myśleniem spotkałem się w wywiadzie dla magazynu MaleMan ze Sławomirem Lachowskim — prezesem BRE Banku a także twórcą mBanku, oraz MultiBanku. Twierdzi on właśnie, że lepszy człowiek, to taki, który cały czas myśli także o innych. Ci inni, z kolei mają z tego wtedy korzyść, kiedy:

„ja mam większą wiedzę i doświadczenie w zakresie tego, co mogę im dać”.

Mówi dalej:

„Człowiek ma podwójny wymiar. Pierwszy dotyczy „ja”. Jestem lepszym człowiekiem, czyli lepszym biznesmenem, mężem, sportowcem, czy przyjacielem poprzez większą wiedzę, doświadczenie i autorefleksję. Drugi wymiar jest skierowany na innych. Żeby być lepszym człowiekiem, trzeba mieć wiedzę zdobytą w procesie edukacji, doświadczenie, które zdobywa się przez działanie i autorefleksję, która połączy i jedno, i drugie. Wtedy autorefleksja, która stanowi pewne podsumowanie, pozwala nam stawać się lepszym człowiekiem. Albo przynajmniej być lepszym w tym, co robimy. Niezależnie, czy to jest biznes, czy dajmy na to zdobywanie Korony Ziemi.”

Tak naprawdę wszyscy jesteśmy egoistami. Warto jednak by ten egoizm był zdrowy, tzn. by radość czerpać również z dawania innym. Jeśli będziemy się tego trzymać — każdy będzie wygranym.

Source: https://theselfmademan.pl/jak-by-lepszym-c...