Szczęście dającego

Więcej szczęścia zyskujemy dając. Psychologowie podpowiadają — warto być altruistą!

Photo by komargallery/iStock / Getty Images

Photo by komargallery/iStock / Getty Images

Z badań opublikowanych przez American Psychological Association wynika, że nieważna jest szerokość geograficziczna, czy zasobność portfela — wszędzie na świecie ludzie pomagający innym zyskują swego rodzaju poczucie wynagrodzenia, dzięki czemu dotyka ich szczęście.

Jednym z autorów badań jest Lara Aknin z Simon Fraser University w Kanadzie, która wraz ze swoim zespołem przeprowadziła ankietę, w której wzięło 234 917 osób. Wyniki badań mówią jednoznacznie: Związek między samopoczuciem i wydawaniem pieniędzy na innych, był tak samo istotny w każdym regionie świata i nie został naruszony przez inne czynniki, takie jak dochody, wsparcie społeczne, czy wolność. Ludzie, którzy mieli okazję wydać pieniądze na kogoś innego (niezależnie od stopnia zażyłości) czuli się szczęśliwsi niż ci, którzy przeznaczyli pieniądze na siebie.

Jedno z porzekadeł mówi, że wszystko co z siebie dajemy — do nas wraca. Obecne czasy wymuszają na nas ciągłą pracę nad sobą samym. Prześladuje nas widmo zostania w tyle. Jesteśmy przekonani, że musimy wciąż myśleć o sobie, by do tego nie dopuścić. Jest to jednak prosta droga do popadnięcia w egoizm. Zaczyna brakować nam czasu na bliskich, nie mówiąc już o innych ludziach. Nie tędy droga. Myśląc tylko o sobie, egzystujemy w pogoni za złudnym szczęściem. Otaczamy się przedmiotami, które nic nie mają wspólnego z prawdziwymi emocjami, bez których człowiek szybko się wypala. Dopiero w momencie szczerego zwrócenia się do innego człowieka, zaczynamy prawdziwie żyć i zyskujemy faktyczną satysfakcję — szczęście.

Source: https://theselfmademan.pl/szcz-cie-daj-ceg...